Nejdůležitější je přesný otisk

Zubní náhrada perfektně sedne pouze tehdy, když přesně zachytíte situaci v ústech. Špatný otisk nevylepšíme, z kvalitního ale vytvoříme zrovna tak kvalitní náhradu.
 
 
 

 

 

 


Přesný otisk - přesná zubní náhrada

 
Důkladná preparace, dobrý otisk  a správná registrace skusu minimalizuje případné komplikace při nasazování zubní náhrady.

 


Jak vypadá přesný otisk?

Při preparaci na schůdek je důležité, aby otiskovací hmota při otiskování přetekla přes hranu schůdku. Pokud není zřetelná hrana schůdku, nemůžeme zhotovit přesnou korunku. Při preparaci do ztracena musí otiskovací hmota zatéct pod úroveň gingivy po celém obvodu pahýlu.Pokud po nás zubní lékař vyžaduje "radýrování", tak je něco  špatně a společně riskujeme nepřesnosti.  Dobrý otisk se pozná na první pohled.

 Kontrola modelu - dosazení zubní náhrady v ústech

 
Každé zubní laboratoři občas volá zubní lékař, že zubní náhrada v ústech nesedí.
Najít chybu není většinou složité.
 
1. kontrola zubní náhrady na modelu
 
  - pokud nesedí náhrada ani na modelu, tak je to jasné:                                        
  •         zubní technik udělal chybu a zubní náhrada je špatně zhotovená.
                                                               
   - pokud na modelu náhrada sedí správně, tak je příčina nepřesnosti jinde:
  •         špatně zhotovený model, odradýrovaný pahýl, ubroušený bod kontaktu atd.
  •         změna situace v ústech - zuby se posunují do mezery
  •         špatný otisk
  •         jiná příčina
Zubní lékař si může jednoduše sám zkontrolovat případnou chybu na modelu tím, že jednotlivé segmenty děleného modelu nasadí do otisku a zkontroluje. Nejjistější je otisk znovu odlít ze sádry a zkontrolovat jestli jsou oba modely shodné.
 
 
 

Skusový otisk

Pokud zubní laboratoř zhotovuje menší protetickou práci a jsou zachovány všechny opěrné zóny, tak skusový otisk ve většině případů nepotřebujeme. Pokud ale jedna nebo více opěrných zón chybí, tak správný skusový otisk je pro zhotovení zubní náhrady velmi důležitý.

Jak na dobrý skusový otisk?

Není nutné brát skusový otisk přes celou čelist. Pokud se zhotovuje distální zubní můstek, stačí dát vosk, nebo silikon jenom na zbroušené zubní pahýly. Tímto postupem má zubní lékař ideální kontrolu správně provedeného skusu, protože vidí všechny zbylé zuby a může kontrolovat jestli pacientovi neujela čelist. Je nutné správně odhadnout mezeru mezi pahýly a protiskusem a použít správné množství materiálu, aby pacient prokousl až na své zuby. Pokud berete klasický voskový skus - otisk přes celou ozubenou čelist, stačí maximálně jednou přehnout voskovou plotýnku, hodně prohřát a nechat pacienta vosk “prokousnout”.

Pacient při otiskování nesmí ležet. Často se stává že je použito příliš mnoho vrstev vosku a pacientovy skusový otisk “ujede”, nebo vosk není prohřátý, takže ve skusu je pár důlků od několika hrbolků. 

Pokud zubní lékař používá k registraci skusu pružný krém,  je důležitější než u vosku ho vzít správně. Pokud  skus není prokouslý, tak je v laboratoři nepoužitelný. Vosk si můžeme na rozdíl od krému prokousnout modelem sami, krém pruží a nejde nijak upravit.

Zubní lékaři často skusové otisky podceňují a potom se diví, že jsou zubní náhrady nepřesné do skusu. 

 

Důkladná preparace, dobrý otisk  a správná registrace skusu ušetří práci a komplikace při nasazování zubní náhrady.

 


Adresa 

Jiří Sedláček
Veveří 456/9
602 00 Brno
IČO: 49466186

Kontakt 

tel.: +420 543 242 845    recepce
tel.: +420 543 216 209    recepce
e-mail: recepce@jslab.cz

JS Lab v síti


copyright 2019 JS Lab