Cerec

Co je Cerec

Cerec je nejznámější ordinační 3D technologie.  Součástí technologie Cerec je kamera, která elektronicky otiskuje a malá fréza, která zubní náhradu na počkání vyfrézuje.  Zubní lékař, který disponuje technologií cerec, tedy může pacientům nabízet zhotovení zubní náhrady během jednoho dne. To je často jediná výhoda ordinačních 3D technologií.


Nevýhody Cerecu

Technologie Cerec má jen velmi omezené použití. Zubní ordinaci umožnuje  zhotovit pouze zubní náhrady malého rozsahu, nejčastěji zubní plomby, fasety a jednotlivé korunky.  Cena technologie Cerec se pohybuje kolem 2 milionu korun. Proto jsou ceny zubních náhrad z Cerecu tak vysoké. Většina CAD/CAM zubních laboratoří umí vyrobit zubní náhrady ve vyšší kvalitě a za výrazně nižší cenu než jsou náklady zubní ordinace na technologii Cerec.


Kvalita náhrad z Cerecu?

Příklady zubních náhrad z Cerecu na fotografiích jsou ze zahraničních veřejných diskusních fór o technologii Cerec. Kvalita vždy závisí na člověku který technologii obsluhuje. CNC fréza sama o sobě kvalitu nezaručuje a je jedno jestli se jedná o Cerec nebo laboratorní systém.