Kolik stojí zuby

 


Cena zubních náhrad v zubní ordinaci

 

Na všech diskusních fórech je otázka ceny jedním z nejdiskutovanějších témat. Pacient by měl být o ceně a cenových variantách informován na první konzultaci při plánování zubní náhrady. A že to nebude zrovna levné.
Proč to tak je?


 

Proč si musíme připlácet

Vybavení stomatologické ordinace a její provoz je velice nákladná záležitost. Přístrojové a materiální vybavení špičkové zubní laboratoře je ještě násobně dražší.

Ve stomatologii  v převážné většině případů nejde o život.  Zubní kaz, záněty zubů, ztráta zubů atd., to všechno jsou nemoci, které jsou zapříčiněny špatnou ústní hygienou, tedy každý si za ně může sám. Proto pojišťovny hradí pouze minimum nákladů.

 


Zde je možné cenové rozpětí ordinačních výkonů a zubních náhrad: 

Zubní náhrada Cenové rozpětí
Metalokeramická korunky              2 500 - 12 000
Celokeramická korunka              3 000 - 16 000
Protéza Deflex              2 000 - 18 000
Celokeramická faseta             4 000 - 15 000
Implantát           10 000 - 35 000
Dentální hygiena               750 - 1 500
Fotokompozitní bílá výplň               450 - 4 500
Amalgámová výplň                   0 - 1 200
 Totální náhrada                     0 - 18 000

 


Ceny zubních náhrad

Všude ve světě je  většina zubních ordinací a zubních laboratoří  soukromá. Majitelé jsou sice převážně zubní lékaři a zubní technici ale jsou to také podnikatelé a musí se chovat ekonomicky.

Výroba jedné korunky zabere v součtu všech návštěv v ordinaci 1,5 až 3 hodiny a v laboratoři jsou to cca 2 až 4 hodiny čistého času, v závislosti na konkrétním typu korunky.


Cena zubní ordinace 

minutový náklad zubní ordinace/jednoho zubního lékaře je cca 30 - 50 Kč. V této ceně je kompletní vybavení   zubní ordinace, nájem, materiál, plat zubní instrumentářky, plat ostatního personálu, plat zubního lékaře, energie, celoživotní vzdělávání a samozřejmě přiměřený zisk.


Cena zubní laboratoře

 

minutový náklad zubní laboratoře/jednoho zubního technika je cca 10 - 15 Kč. V této ceně je vybavení zubní laboratoře, nájem, materiál, frézovací centrum, plat zubních techniků, energie, celoživotní vzdělávání a také přiměřený zisk.


Ceny zubních náhrad se budou zvyšovat

 

V ČR je zatím poměr ceny zubní ordinace -  zubní laboratoř cca 1 - 4 / 1.  Ve světě je tento poměr běžně 7 - 9 / 1. Ordinační cena je až 9x vyšší než laboratorní cena. To znamená, že ceny zubních náhrad v České republice se budou zvyšovat a navyšovat se bude spíše ordinační cena.


Zubní náhrada - cena

Cenu, kterou platí pacient v ordinaci, u některých typů náhrad  ovlivňuje částečně platba pojišťovny. U nejčastěji zhotovovaných fixních náhrad, pojišťovny přispívají asi 10% ceny. Takže rozdíl v konečné ceně mezi zubařem, který nemá smlouvu s pojišťovnou a mezi zubařem, který jí má, není v tomto případě nijak dramatický. 


Z čeho se skládá cena v zubní laboratoři

Ekonomika zubní laboratoře % z laboratorní ceny zubní náhrady
Mzdové náklady 40 - 50 %
Materiál 15 - 20 %
Přístrojové vybavení 15 - 20 %
Ostatní - energie,doprava,nájem, atd. 10 - 15 %

Zubní náhrady hrazené pojišťovnou

 

Zákon zubním lékařům ukládá, že musí nabídnout pacientům ke každému ošetření i variantu, kterou zdravotní pojišťovna plně hradí a tím pádem pacient nemusí nic doplácet. Určitě víte o často mediálně řešeném problému s úhradou amalgámových plomb. Tento problém se týká i zubních náhrad.

 

 

 

Varianty zubních náhrad na pojišťovnu

Fixní i snimatelné zubní náhrady mají svoji variantu, kterou plně hradí zdravotní pojišťovny. U fixních náhrad je to celokovová korunka zhotovená z náhradního kovu, většinou z chromkobaltu. U snimatelných náhrad je to klasická totální náhrada a částečná snimatelná náhrada zhotovená pouze s kovovými háčky. Problém je v tom, že u těchto  typů zubních náhrad se za 20 let prakticky nezměnila úhrada pojišťoven. Co se však zásadně za tu dobu změnilo, je kromě cen materiálů a energií především průměrná mzda v ČR, která stoupla od roku 1993 asi pětinásobně. A protože mzda zubního technika je v ceně zubních náhrad ta největší položka, je zjevné, že v současné době platba zdravotní pojišťovny nemůže pokrýt výrobní cenu těchto zubních náhrad.

 


Adresa 

Jiří Sedláček
Veveří 456/9
602 00 Brno
IČO: 49466186

Kontakt 

tel.: +420 543 242 845    recepce
tel.: +420 543 216 209    recepce
e-mail: recepce@jslab.cz

JS Lab v síti


copyright 2019 JS Lab