Mechanické vlastnosti

Mechanické vlastnosti materiálů

Na mobilu si posuňte tabulku na stranu - je v ní 5 materiálů-:)

  PMMA G-CAM CoCr

Zirkon stab. yttriem 

Keramika
Pevnost v ohybu 100 MPa 140 MPa 580 MPa 1 200 MPa 45  - 100 MPa
Modul pružnosti 2 200 MPa 3 200 MPa 21 000 MPa 33 - 68 000 MPa 60 - 75 000 MPa
Tvrdost 70 Shore - měkčí než sklovina 88 Shore - měkčí než sklovina tvrdší než sklovina tvrdší než sklovina tvrdší než sklovina
Výsledná vlastnost Houževnatý materiál Houževnatý materiál Tvrdý, částečně pružný materiál Tvrdý, nepružný materiál Vysoce křehký materiál

 

Čím je číslo, které udává pružnost, vyšší, tím je materiál tužší, ale zároveň křehčí a hůře odolává vzniku a šíření prasklin. Firmy obvykle uvádějí u svých materiálů pouze některé údaje, obvykle  ty pro ně pozitivní. Pro dlouhodobou výdrž zubní náhrady, která musí odolávat žvýkacímu tlaku až 80 kg na centimetr čtvereční, je však velmi důležitá kombinace 3 základních vlastností:

Například žádný výrobce zirkonu neudává přesný modul pružnosti, ale pouze pevnost v ohybu. Je to totiž materiál s vysokou pevností a tvrdostí, ale zároveň křehký.

Přesto zkušenosti posledních 10 let dokazují, že když se zirkon indikuje a používá správně, tak v ústech nepraská. 

Pro výrobu zubních náhrad jsou však hodnoty materiálu G-CAM i PMMA výrazně příznivější než hodnoty zirkonu. G-CAM má mnohem vyšší houževnatost než zirkon a proto lépe než zirkon odolává šíření trhlin a pravděpodobnost prasknutí je výrazně nižší.

Tuto skutečnost dokazují i naše dlouholeté zkušenosti s materiálem PMMA, ze kterého děláme jak dlouhodobé provizoria, tak i definitivní zubní náhrady pro pacienty, kteří chtějí to nejlevnější. PMMA je letos už nejprodávanější produkt v JS Dent shopu.