Zdravý finanční styl

V profilu o mě je napsáno, že jedním z mých koníčků je ekonomika a investice. Jak teoretická, tak především praktická.  Ekonomické články jsem začal sledovat těsně po revoluci a přečetl jsem mnoho knih na toto téma.

Mé zkušenosti s finančními produkty

První moje setkání s akciemi bylo v roce 1992 v první vlně kupónové privatizace, kdy jsem bez váhání koupil pro sebe, ženu a babičku 3 kupónové knížky. Na první dvě jsem vybral „kvalitní, známé firmy“ a na tu poslední ty, které nikdo v prvním úpisu nechtěl a byly tedy levné.  Výsledek byl zisk za první dvě knížky cca 20 000,-Kč dohromady a za tu třetí jsem poté dostal cca 90 000,-Kč.

Začátky mého finančního obchodování

S prvním opravdovým obchodováním s akciemi na české burze jsem začal v roce 1995. Tehdy jsem významnou část své mzdy pravidelně investoval do akcií. Po krachu makléřské firmy, s kterou jsem začínal, jsem přešel ke  společnosti Atlantik FT. Makléři v této firmě mě nikdy nenutili k žádným obchodům aby vydělali na poplatcích, tak jako jiné brokerské firmy. Mám zkušenost i s firmou Cyrrus a.s. která mě naučila obchodovat na páku, což jsou obchody s několikanásobkem vlastního vloženého kapitálu. Výsledek byl mínus 80% vložených prostředků po asi 6 měsících. Dobrá zkušenost, protože jsem poznal na vlastní kůži běžné praktiky mnoha obchodníků s cennými papíry. Efekt obchodování na páku jsem poté úspěšně využil a zúročil ve svých dalších obchodech prostřednictvím společnosti Atlantik FT.

Úspěch se dostavil

Tyto obchody byli natolik úspěšné, že v roce 2000 při stavbě rodinného domu jsem byl schopný jej financovat celý z vlastních zdrojů. Přesto jsem si vzal maximální možnou hypotéku a se všemi penězi jsem nadále aktivně obchodoval na české burze cenných papírů. Nyní mám několik hypoték, kterými jsem financoval byty, které nyní pronajímám.

Překonání krize

FinanceZa těch asi 20 let obchodování s českými akciemi jsem zažil několik pádů, kdy jsem denně přicházel o statisícové částky, ale samozřejmě i růsty, kdy o stejné částky rostla denně hodnota mnou vlastněných akcií. Při největším pádu, v roce 2008, jsem přišel díky pákovému efektu o 99% hodnoty akcií a přesně v den svých 40 narozenin, v pátek 31.10 jsem byl nucen svůj akciový účet uzavřít, protože jeho hodnota se blížila nule.

Nebyla to pro mě ztráta, nezanechalo to ve mě žádný negativní zážitek, protože jsem nepřišel o vydělané peníze vlastní prací, poslední vlastní peníze z práce zubního technika jsem vložil do akcií v roce 1998 a od té doby už jsem jenom vybíral, na stavbu rodinného domu a na financování bytů. V roce 2008 mi zemřela na rakovinu maminka a tchán, takže ztráta několika miliónů korun byla pro mne v tu chvíli tou menší ztrátou ztrátou. Nikdy před rokem 2008  pro mě peníze nebyly životním cílem a po smrti maminky už vůbec ne.
V roce 2009 jsem znovu vstoupil na akciový trh, tentokrát s půjčenými penězi od dobrého kamaráda a s penězi z další hypotéky. Nakupovat jsem začal v březnu 2009, což se později ukázalo jako nejvhodnější doba k nákupu.

Později jsem i se svými poměrně velkými zkušenostmi udělal několik dalších investic které se ukázali jako velmi ztrátové. Takže nyní jsem zase o něco zkušenější. V současné době, po mnoha nezdarech a neúspěších mohu s klidným svědomým doporučit pouze dva druhy investování. Oba způsoby jsou  maximálně bezpečné a zároveň poměrně ziskové, pokud se dodrží některé důležité principy, které jsou ale obecně známé. 

 1. Investice do nájemních bytů.

2. Investice do velkých mezinárodních podílových fondů.

Dobrá rada nad zlato?

Nikdy jsem se svými akciovými obchody netajil, většina mých známých a kamarádů o nich věděla. Často po mě chtěli nějaké investiční doporučení. Většinou jsem se tomu bránil, jediné rady jsem se odvážil dávat bratrovi. A po „úspěšné“ radě rodičům své ženy v listopadu 2007, tedy před krizovým rokem 2008 nakoupit české akcie, už jsem raději žádné rady nedával. Přesto jsem několika lidem doporučil a pomohl koupit na hypotéku byty, které všichni nadále úspěšně pronajímáme.

        

Mám zkušenosti s mnoha finančními produkty

Za svůj život jsem vyzkoušel všechny možné bankovní produkty, pojistky, které se tváří jako investice, stavební spoření, penzijní připojištění apod.

Mám zkušenost s firmami OVB, AWD, zprostředkovaně s  Partners, s různými pojišťovacími agenty a mnoha různými lidmi,  kteří za mnou chodili s nabídkami těch nejvýhodnějších produktů. I přesto, že jsem si o sobě myslel, jak financím rozumím, jsem několikrát naletěl.
Začal jsem uvažovat, jak je to možné? A první zjištění, které mě navedlo na „správnou stopu“ bylo, že ty nejhorší finanční rozhodnutí, podpisy těch nejnevýhodnějších smluv, mi vždy dali podepsat kamarádi a známí. V případě většiny lidí jsou příbuzní úplně ta nejhorší a nejdražší varianta finančních rad. I když se většinou tyto produkty a poradenství tváří jako  bezplatné, klienti za ně skrytě platí doslova statisíce.

Pozor na provize finančních poradců

Začal jsem se intenzivně zajímat, jak vlastně funguje princip finančního poradenství. Klíčem k tomuto pochopení je znalost toho, jakým způsobem jsou finanční poradci odměňováni. Jaké provize, odkud a kam přesně plynou za zprostředkování různých finančních produktů. Pro většinu lidí by bylo velkým překvapením zjištění, jak obrovské jsou v tomto byznysu peníze.

Opravdu,  u některých typů "spoření" při částce 2 000,-Kč měsíčně, je  provize pro zprostředkovatele jen za podpis smlouvy  48 000,-Kč. Tuto částku váš  "poradce" dostává okamžitě. O tyto peníze a především o možné výnosy z těchto peněz poté logicky přicházíte. Skoro každý z nás má doma nějaké to investiční životní pojištění, které mu známý nabídl za „výhodných podmínek“.

 

.. a pozor na finanční poradce

Při zjišťování a pátrání po principu fungování finančního poradenství jsem se setkal s mnoha lidmi, každý z nich mne někam posunul, dokonce mám sám oprávnění poskytovat finanční poradenství pro jednu firmu na základě absolvování dvoudenního semináře. Spolu se mnou tento seminář absolvovalo dalších asi 80 lidí a většina z nich okamžitě po semináři začala obvolávat své kamarády, známé a rodinné příslušníky se svojí nabídkou, které sami věří, že je nejlepší a jediná výhodná. Už to samo o sobě hodně vypovídá o kvalifikaci a odborné způsobilosti těchto lidí, i když zrovna tento jejich nabízený produkt je opravdu kvalitní. Ale většina "poradců" bohužel nejčastěji takto nabízí investiční životní pojištění. 

Poučení?

Z toho všeho vyplývá, že ani poměrně zkušený investor nemá šanci rozpoznat a správně vyhodnotit nabídku finančního poradce. A protože se téměř vždy jedná o příbuzného, známého, nebo kamaráda známého, často jí ani nehodnotí a plně důvěřuje nabídnutému řešení.

Určitě se budu v této oblasti dále vzdělávat a možná někdy i začnu spolupracovat s nějakou solidní poradenskou firmou, která má podobnou filozofii jako já ve vlastní zubní laboratoři. Tedy být poctivý a čestný a nabízet klientům opravdu jenom to, co je nejlepší pro klienta a ne to, co je nejlepší pro finančního poradce. Nerozhodovat se tedy podle toho, jaká je za určitý produkt provize. Bohužel, v současné době je těchto firem, které takto smýšlejí, výrazná menšina. 

Zdravý životní styl

V článku zdraví finanční styl jsem popsal svoje více než dvacetileté zkušenosti s různými finančními produkty, finančními poradci, makléři a různými "výhodnými nabídkami" finančních investic. Ne náhodou se říká že: "o peníze jde až v první řadě". Je to logické, peníze jsou důležité, pokud nežijeme někde v pralese, tak bez peněz se neobejdeme. 

 

Zdraví je důležitější než peníze

Pro většinu lidí jsou peníze na prvním místě. Dokud jsou zdraví. Pokud však onemocní, začínají se priority většiny lidí měnit. A začínají zjišťovat, že peníze nejsou všechno a že zdraví si za peníze nekoupí. S výjimkou například pěkného úsměvu, který jsme schopní poměrně levně zařídit pro každého sami prostřednictvím našich spolupracujících zubních lékařů :-)

Je lepší být zdravý a bohatý nebo nemocný a chudý?

Proč si většina lidí uvědomí hodnotu zdraví až když začnou mít nějaké zdravotní potíže? Proč kuřáci přestávají kouřit až když dostanou rakovinu? Takovýchto otázek bych mohl vymyslet desítky. A stejně tak i odpovědí.

Být mladý a zdravý je životní postoj

Chci být pořád mladý a zdravý, a proto pravidelně sportuji, jím kvalitní, zdravé a chutné potraviny v přiměřené míře. Nekouřím, alkohol piji příležitostně a udržuji si svoji váhu na stejné úrovni jako když mě bylo 20. Toto jsou myslím velmi jednoduchá pravidla, která kdyby dodržoval každý, tak můžeme zrušit polovinu nemocnic. 

Nikdy není pozdě začít

 

Ne každý má pevnou vůli začít kompletně měnit svůj životní styl a jídelníček. Ale každý může začít pěčovat o své tělo a o svoje zdraví dříve než začne mít zdravotní potíže. Ale nikdy není pozdě přehodnotit svůj životní styl, pokud to neuděláme sami, tak každá nemoc je signál, že bysme s tím měli něco dělat. Léky nejsou řešení, řešení je většinou v nás.

Adresa 

Jiří Sedláček
Veveří 456/9
602 00 Brno
IČO: 49466186

Kontakt 

tel.: +420 543 242 845    recepce
tel.: +420 543 216 209    recepce
e-mail: recepce@jslab.cz

JS Lab v síti


copyright 2019 JS Lab