Intraorální skenery

27.11.2014 19:15

 


Technologie  intraoálních skenerů Cerec, 3shape, Lava i všech ostatních zatím není a ještě nějakou dobu nebude vyřešena na takové úrovni aby v nejbližší době nahradila klasické otiskování. Největším problémem je přesnost. U inlay výplní, faset nebo jednotlivých korunek je přesnost dostačující, ale už u malých můstků je zatím výrazně přesnější klasické otiskování. Čím větší můstek, tím  větší je nepřesnost u intraorálního skeneru.

Proč je intraorální skener nepřesný?

Všechny intraorální skenery mají kameru na špičce sondy kterou zubní lékař přejíždí po obvodu zubů. Tato kamera fotografuje povrch zubů  a snímky spojuje do jednoho celku. Při otiskování celé čelisti kamera zhotoví desetitisíce snímků. Jednotlivé snímky k sobě skládá na principu panoramatické fotografie, tzn. že okraj jednoho snímku porovná s okrajem dalšího snímku a na základě shodných bodů snímky spojí. Problémem je právě velké množství těchto snímků. Po spojení desetitisíců snímků je rozdíl polohy zubu 17 oproti zubu 27   0,5 - 1 mm, což je obrovská nepřesnost. 
 

Proč je laboratorní skener přesný?

Laboratorní skener otiskuje model ve 2 hlavních krocích. První rychlý sken otiskne celý model najednou během několika sekund. Ve druhém kroku zhotovuje detailní sken všech zubních pahýlů samostatně. Následně tento detailní sken spojí s prvním skenem celé čelisti, každý jednotlivý pahýl sloučí s prvním skenem, takže pahýl 17 má absolutně přesnou polohu i vzhledem k pahýlu 27. Snímek celé čelisti totiž nebyl složen z desetitisíců snímků jako u intraorálního skeneru ale pouze z jednoho snímku.Více zde: https://www.jslab.cz/tipy/intraoralni-skenery/

 

Adresa 

Jiří Sedláček
Veveří 456/9
602 00 Brno
IČO: 49466186

Kontakt 

tel.: +420 543 242 845    recepce
tel.: +420 543 216 209    recepce
e-mail: recepce@jslab.cz

JS Lab v síti


copyright 2019 JS Lab