Naše zkušenosti s celokeramikou

Dosud jsme zaznamenali 13 případů prasknutí konstrukce, z toho 7 prasknutí bylo špatnou indikací/ skleněný pilíř, inlayový most a příliš mnoho mezičlenů a ve dvou případech došlo k uvolnění pilířového zubu/. Případy špatné indikace byly naší chybou, nyní už ve sporných případech celokeramiku nezhotovujeme.
Dále víme o cca 17 případech chippingu, který může mít mnoho příčin. Často se o drobných uštípnutích ani nedozvíme, protože si toho nevšimnou ani pacienti.  

 

 


Srovnání Lithiumdisilikátu a zirkonu

   zirkon lithiumdisilikát/e-max
Pevnost                 800 - 1 200Mpa 300Mpa
Estetika výborná výborná
Indikace minimální omezení jednotlivé korunky, fasety, onlaye
Preparace schůdková i bezschůdková pouze schůdková
Fixace stejná jako MK ahezivní

E-max je  vhodný pouze  pro jednotlivé korunky, ideálně v anatomickém tvaru na perfektně připravené pahýly. Zirkon je velmi všestranný materiál, který nahrazuje metalokeramiku skoro ve všech indikacích. Oba materiály jsou velmi kvalitní a dobře se doplňují. 

 

Počet zhotovených členů v JSLAB od roku 1994

JSLAB metalokeramika zirkonová celokeramika
zhotoveno celkem 58 230 12 100
selhání konstrukce 5 13
chiping cca 600 17

 

Selhání konstrukce u zirkonu hrozí především při nasazování hrubou silou. Zirkon má jednu velkou nevýhodu - není pružný a proto při nepřesnostech, když konstrukce nesedí a lékař se snaží zubní náhradu dosadit silou, často praskne. 

U metalokeramiky v těchto případech odlítne z konstrukce  keramika.

 


Řešení chippingu

V zubní ordinaci je velmi obtížné opravit porcelánové zuby. Bez použití pískovače je oprava pouze dočasná a zlomený zub, neboli chipping, se takto opravuje po pár týdnech znovu. Není ale nutné sundávat celý zubní můstek. 

Máme pro vás jednoduché řešení. Stačí, když obrousíte až na kov keramiku z prasklého zubu. Na hraně, pokud je málo místa, můžete brousit i do kovové konstrukce, jen spoje by se neměli moc oslabovat. Poté stačí klasicky otisknout a poslat do zubní laboratoře. 

V zubní laboratoři na základě přesného otisku zhotovíme zubní korunku, kterou klasicky nacementujete. Cementujete novou korunku, zhotovenou buď z metalokeramiky nebo z celokeramiky přes stávající konstrukci zubní náhrady, která v ústech zůstala.

Tuto metodu používáme úspěšně už přes 15 let. Oprava je trvalá, esteticky dokonalá, ulomený zub je pevnější než dřive, protože vrstva keramiky je menší, pacient ušetřil peníze za nový zubní můstek a pokud byla práce v záruce, tak i zubní laboratoř a zubní ordinace ušetřily podstatnou část svých nákladů oproti klasickému postupu, tedy výroby celé nové zubní náhrady.

Na fotografii je vidět rozdíl mezi barvou metalokeramiky a celokeramiky. Pacienta jsme před focením hotové korunky neviděli. I když je celokeramická korunka nasazená přes kovovou kontrukci, tak výsledek je přirozenější než původní můstek. Rozdíl je zřejmě i v jiném druhu keramiky na můstku, který jsme nezhotovovali my.


 

Důvody proč skoro nemáme reklamace

1. Metalokeramika i celokeramika je vždy tak pevná, jak velká vrstva keramiky je použitá. Čím méně keramiky, tím lépe.  Ideální vrstva keramiky na hraně u frontálních zubů je 1mm. Všude jinde se snažíme dostat do 0,5mm, v případě celokeramiky na zirkon se snažíme v místě nákusu ponechat pouze zirkon.

2. CAD software nám pomáhá navrhovat konstrukce ve zmenšeném anatomickém tvaru. CAD/CAM kovové konstrukce jsou homogenní, nemají  vnitřní pnutí a neobsahují oxidy, takže vazba  keramiky je pevnější.
 

3. Na kovové konstrukce používáme speciální vazební nátěr a pálení materiálem NP Primer.

4. Na zirkonové konstrukce používáme speciální vazební nátěr a pálení materiálem Zirkonia adhesor.

5. Fasetujeme keramikou Heraceram. Tato přirozená keramika obsahuje leucity které zabraňují tvorbě prasklin. Leucitová keramika je i díky této vlastnosti asi dvakrát pevnější než keramika, která leucity neobsahuje.


Naše modelace zirkoniové konstrukce

Na obrázcích pod textem je názorně ukázáno naše řešení, díky kterému nemáme poslední rok žádné problémy s chipinkem - odštípnutím keramiky ze zirkoniových konstrukcí. Červeně je namalována zirkoniová konstrukce. Vlevo je běžná - špatná  modelace, vpravo je naše, správná modelace zirkoniové konstrukce. Díky částečné translucentnosti zirkonia si můžeme dovolit "vytáhnout" modelaci v některém místě až do kontaktu s protiskusem.  

                                       

 


Používáme kvalitný model systém Giroform

 


Adresa 

Jiří Sedláček
Veveří 456/9
602 00 Brno
IČO: 49466186

Kontakt 

tel.: +420 777 553 226    Jiří Sedláček
tel.: +420 543 242 845    recepce
tel.: +420 543 216 209    recepce
e-mail: sedlacek@jslab.cz

JS Lab v síti


copyright 2016 JS Lab